Blog Post

Çocuğunuzun Ayakları Kokuyorsa Ne Yapmalısınız?
Ayakkabı

Çocuğunuzun Ayakları Kokuyorsa Ne Yapmalısınız? 

Ter kokusu, ayak kokusu dendiğinde akla ilk olarak yetişkinler gelir fakat bu durum sadece onlara has değildir. Bu tür kokuların çoğu doğal olmasına rağmen bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla terler.

Ayak kokusu konusunda bu durumla baş etmek için doğru adımları bilmek, endişeyi gidermenize yardımcı olabilir. Bu adımlar yardımcı olmazsa, çocuğunuzun tıbbi yardıma ihtiyacı veya sadece yeni bir çift ayakkabıya ihtiyacı olabilir.

Çocuklarda ayak kokusu sebebi nedir?

Birçok neden potansiyel olarak çocuğunuzun ayaklarının kokmasına sebep olabilir. En yaygın nedenlerden bazılarını sizin için sıraladık.

Çoraplarını ve ayakkabılarını daha düzenli değiştirmeleri gerekir. Çoğu zaman, ayak kokusuna ayakkabılarda veya deride büyüyen bakteri veya mantar neden olur. Bu bakteri o kadar güçlü olabilir ki ayağın derisini yiyebilir. Çocuğunuzun her gün sıcak sabunlu suyla ayaklarını temizlediğinden ve temiz çorap giydiğinden emin olun.

Ayak kokusu konusunda çocuğunuzun psikolojisi de çok önemlidir. Kaygı, çocuğunuzun daha fazla terlemesine neden olabilir. Bazı çocukların ayakları endişeli olduklarında daha fazla terler. Kaygıyı veya gerginliği gidermek, terlemeyi kontrol etmenin bir yolu olabilir.

Hiperhidroz denilen bir durumları olabilir. Bu tür terleme, sıcaklık veya çocuğunuzun giydiği ayakkabı türleri gibi dış etkenlerden bağımsız olarak yıl boyunca gerçekleşir. Çocuğunuzun ter bezlerinin nasıl çalıştığı ve diğer kalıtsal veya fiziksel faktörlerle daha çok ilgisi vardır.

Hormonal değişiklikler, gençlerin daha fazla terlemesine neden olabilir. Bazen gençler, vücutları çok fazla yeni hormon salgıladığı için daha fazla ter üretebilir.

Ayaklarının kokmaması için ne yapmalısınız?

Ayakkabılarını günlük olarak değiştirdiğinden emin olun. Çocuğunuzun her gün çoraplarını ve ayakkabılarını değiştirmesine yardımcı olmak, ayak kokusunu gidermek için harikalar yaratabilir.

Temiz ve kuru çorap giydirin. Çocuğunuzun çoraplarının temiz ve kuru olduğundan emin olmak, önceki günkü bakterilerin ayaklarında büyümeye devam etmemesine yardımcı olur.

Ayakları her gün iyice temizleyin. Çocuğunuzun ayaklarını her gün ılık su ve sabunla yıkamak ve hemen ardından kurulamak ayakların temiz ve bakterisiz kalmasına yardımcı olur.

Dar ayakkabılardan uzak durun. Çok sıkı oturan bir ayakkabı giyiyorsa, çocuğunuzun ayağının ısınması ve bu nedenle daha fazla ter üretmesi ihtimali çok yüksektir. Daha gevşek veya tam oturan ayakkabılara sahip olduklarından emin olarak bunu önleyin.

Çocuklarınıza sentetik malzemelerden üretilmiş ayakkabı veya çorap almayın. Plastik veya sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabılar, içlerinde bakteri üreme olasılığını artırır. Bu aynı zamanda çoraplar için de geçerlidir. Naylon, suni ipek ve diğerleri gibi kumaşlar, çocuğunuzun ayaklarına giden hava akışını bozdukları için tuhaf bir koku salgılama şansını artırır. Pamuk, deri ve nefes alabilen malzemelere bağlı kalın. Çocuğunuzun ayak sağlığını destekleyen ayakkabı modelleri www.vicco.com.tr ‘de, detaylı inceleyebilirsiniz.

Havalandırın. Çıplak ayakla yürümek ve ayakları günlük olarak havalandırmak da çok yardımcı olabilir. Çocuğunuzu okuldan sonra veya evde oynarken ayakkabılarını ve çoraplarını çıkarmaya teşvik edin. Bu, ayaklarına nefes almaları için ihtiyaçları olan zamanı verecektir.

Tezgah üstü ürünler kullanın. Siz ve çocuğunuz tüm bu seçenekleri denediyseniz ve hala hiçbir şey değişmediyse, modern tıptan biraz yardıma ihtiyacınız olabilir. Yaygın mantar enfeksiyonlarını tedavi edebilen veya ter ve kokularla mücadeleye yardımcı olabilen birçok koku önleyici toz, ter önleyici ve koku önleyici tabanlık vardır. Çocuk doktoruna götürün. Sağduyulu bu adımları denediyseniz, ancak hala çocuğunuzun ayak kokusundan endişe ediyorsanız, bir çocuk doktoruna görünmek en iyisi olabilir. Uzmanlar, daha gelişmiş bakterileri tedavi edebilir ve kök nedenlerini daha derinden çözebilirler.

İlgili yazılar