Blog Post

Pişik Bakımı Nasıl Olmalı?
Bebek

Pişik Bakımı Nasıl Olmalı? 

Bebeklerde çok görülen cilt problemlerinden biri pişik problemidir. En çok 0-18 ay arası görülen bu problem, ebeveynlerin çok üzebilir. Özellikle yeni ebeveynler bu konuda tecrübeli ebeveynlerden fikir alır ve ne yapmaları gerektiklerini öğrenir.
Pişik Neden Oluşur?
Pişik oluşumuna neden olan birçok neden sayılabilir. Bu faktörlere örnek verecek olursak; bebeğin altını kirli bırakmak, bebeğin altını cilde uygun olmayan pH seviyesine sahip ürünlerle temizlemek, bebeğin ishal olması, diş çıkarması örnek gösterilebilir.
Pişik bakımını yapabilmek için belli bir bakım rutinine sahip olmalısınız. Bebeğinizin altını sık değiştirmelisiniz. Bebeğin altını kirli bırakmak pişik oluşumuna davetiye çıkarır. Bu noktada bebeğin altını sık sık değiştirmelisiniz. Bebeğin altını kaliteli cilt bakım ürünleriyle temizlemelisiniz. Bebeklerin hassas cildi, kullanılan cilt bakım ürünlerinden hemen etkilenebilir. Bu nedenle bebeğinizin bez bölgesinde kullanacağınız temizleme ürünleri, dermokozmetik standartlara uygun geliştirilmelidir.
Bebeğe dar kıyafetler giydirmemeye özen göstermelisiniz. Bebeğe giydireceğiniz dar kıyafetler, bu sorunu artırmaya neden olur. Bu yüzden bebeğinize içinde rahat edeceği kıyafetler giydirmelisiniz.
Her bez değişiminde pişik bakım ürünü kullanmalısınız. Dermokozmetik standartlara uygun geliştirilen pişik bakım ürünleri, sorunuz azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda bez bölgesini ferahlatmayı amaçlar. Bebeğinizin her bezini değiştirdiğinizde pişik bakım ürünü kullanarak bez bölgesine nefes aldırabilirsiniz.
Özellikle sıcak havalarda bölgenin hava almasını sağlamalısınız. Sıcak havalarda bebeğinizin bez bölgesinin hava almasını sağlayarak sorunun azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Gece boyunca minimum bir kez bebeğinizin bezini değiştirmelisiniz. Bebeğiniz bu sorunla yüzleşiyorsa, bebeğinizin bez bölgesini gece boyunca en az bir kez değiştirmelisiniz.
Bebeğinizin cildinde sorun oluşan bölgeyi nazik hareketlerle temizlemelisiniz. Bebeğinizin cildinde sorun oluşan bölgeyi temizlerken nazik davranmaya özen göstermelisiniz.

İlgili yazılar