Blog Post

Çocuk Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?
Ayakkabı

Çocuk Ayakkabısı Nasıl Temizlenir? 

Çocuklarınızın ayakkabılarının ömrünü uzatmak ve sağlıklı bir şekilde giymeye devam etmeleri için temizliğine önem göstermelisiniz.
Diş Fırçası
Ayakkabıların düzenli temizliği için diş fırçasından yararlanmak mümkündür. Bu süreçte ilk olarak ayakkabıların bağcıkları çıkarılır. Ardından beyaz sabunla hazırlanan suya fırçayı batırarak ayakkabı fırçalanır. Bu işlem nazikçe yapılmalıdır. Ayakkabının bağcıkları da aynı suda yıkanarak temizlenir. Son olarak bol suyla durulanır.
Gliserin
Bazen ayakkabılar uzun süre kullanılmadan dolap içeriğinde muhafaza edildiğinde küf lekeleri ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda küflerden ayakkabının arındırılması için gliserin kullanımı tavsiye edilir. Bunun için öncelikle bir miktar pamuğa gliserin dökülmeli ve bu pamukla spor ayakkabıdaki küflü bölgeler silinmelidir.
Sirke
Her evde yer alan ve çok çeşitli amaçlarla kullanılan sirkenin temizlik konusunda oldukça kullanışlı olduğu bilinir. Spor ayakkabı temizliğinde de muazzam sonuçlar ortaya çıkaran sirkenin uygulama yöntemi de oldukça kolaydır. Yarım bardak suya bir fincan beyaz sirke konur. Bu karışıma yumuşak bir bez batırılır ve ayakkabının kirli bölgeleri bezle silinir. Silme işleminin ardından kuru bez yardımıyla ayakkabının ıslaklığı alınır ve güneşe bırakılarak kurutulur.
Her Spor Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?
Spor ayakkabı temizliği söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak çamaşır makinesi gelir. Bununla birlikte bezden yapılan ayakkabılar için çamaşır makinesi uygun olmasına rağmen diğer malzemelerle yapılan spor ayakkabılar için doğru bir uygulama değildir. Çünkü çamaşır makinesinde yıkandığında bu tür ayakkabılarda yıpranma meydana gelir ve kullanım ömrü kısalır.
Beyaz Diş Macunu
Spor ayakkabıları temizlerken beyaz diş macunundan yararlanılabilir. Kullanılmayan bir diş fırçasına beyaz diş macunu sürülür ve ayakkabıdaki lekeli bölgeler fırçalanır. Böylece lekeler kolaylıkla giderilir.
Karbonat
Spor ayakkabının temizliğinde karbonat temizlik için etkili bir yöntemdir. Bir miktar ılık suya karbonat eklenir ve yumuşak bir diş fırçası yardımıyla lekeli bölgeler temizlenir.
Temizleyiciler ve Süngerler
Spor ayakkabılar için özel olarak tasarlanan temizleyiciler ve süngerler mevcuttur. Bu tür ürünlerin kullanılmasıyla istenen temizlik kolaylıkla sağlanır.
Cif
Beyaz ayakkabılarda zamanla sararma meydana gelir. Bu sararmaların giderilmesi için cif kullanılır. Diş fırçasının üzerine bir miktar cif dökülür ve ilgili bölge nazikçe fırçalanır. Bir süre cif lekeli bölgede bekletilir, ardından nemli bez yardımıyla ayakkabı silinir.

İlgili yazılar