Blog Post

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
Çocuk

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? 

Çocukların vücutlarını koruyan bağışıklık sisteminin güçlü olmaması sık tekrarlanan enfeksiyon hastalıklarına sebep olabiliyor.
Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir?
Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız beslenmesinde; protein, karbonhidrat, yağlar, mineral, vitaminler ve benzer elementlerin hepsinin dengeli bir şekilde olmasına özen göstermelisiniz. İçeriğinde vitaminler sayesinde meyve ve sebzeler de bağışıklık sistemini güçlendirir. Meyve ve sebzeleri çiğ olarak tüketilmesi gerekir. Demir eksikliği bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Eksikliği bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Demir; kırmızı et, yumurta, baklagil, pekmez ve bazı sebzelerde bulunur. Kırmızı eti haftada 1 tüketmesine özen göstermelisiniz. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin arasında; yoğurt, ayran ve kefir gibi mayalı ürünler de bulunur. Çocuklar tüm bu besin çeşitlerini tüketmelidir.
Bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?
Bebeklerde güçlü bir bağışıklık sistemi için ilk 6 ay anne sütü ile beslenme çok önemlidir. Anne sütü içeriğinde antikorlar ve diğer önemli bileşenlerin yanında probiyotikler ve prebiyotikler bebek bağışıklık sistemi için çok önemli değerlerdir. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, taze sütlerden üretilmiş prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de prebiyotik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.
Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?
Çocuklarınızın kahvaltısında olmazsa olmaz besinlerin başında yumurta gelmektedir. Yumurtada A vitamini bulunur. A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Kahvaltılarında yumurta kadar önemli olan bir diğer besin, peynir ve peynir türleridir. Çünkü mayalı besinler bağırsak sistemimiz açısından gerekli ve sağlıklı bir bağırsak sistemi de güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. Bunların yanında; ceviz, fındık gibi kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve mevsimine uygun balık türleri düzenli olarak tüketilmelidir.

İlgili yazılar