Blog Post

Hamilelikte Spor Yapmanın Önemi
Hamilelik

Hamilelikte Spor Yapmanın Önemi 

Hamilelik döneminde egzersiz yapmak, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından çok faydalıdır. Hamileliğinizden önce düzenli bir spor geçmişiniz varsa, hamilelik dönemine uygun bir egzersizle ve doktorunuzun tavsiyesiyle spor yapmaya devam edebilirsiniz.
Hamileliğinizden önce hiç spor yapmadıysanız birdenbire egzersize başlamanız doğru olmayabilir. Eğer durumunuz böyleyse, doktorunuzun önerilerine göre yürüyüşlere başlayabilirsiniz.
Hamilelikte spor yapmanın avantajları nelerdir?
Hamileliğin başından sonuna kadar, doktorunuzun tavsiyesiyle yapacağınız egzersizler her anlamda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunların yanında hamileyken spor yapmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Fazla kilo alımını önler.
Vücut yorgunluğunuzu önlemeye yardımcı olur.
Kan dolaşımını düzenler.
Daha rahat normal doğum yapmanıza yardımcı olur.
Öz güvenini artırır.
Gebelik döneminizde oluşan ödemleri hafifletir.
Uyku problemleri gibi sorunlar yaşıyorsanız, bu sorunları giderir.
Sporunuzu nasıl yapmalısınız?
Bu dönemde tüm egzersizlerinizi düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Bu egzersizlere mola vermek, hiçbir işinize yaramayacağı gibi olumsuz durumlara bile yol açabilir. Eğer egzersiz yapmaya karar verdiyseniz, bunu haftanın 3 günü yapmalısınız. Gebelik egzersizinin amacı kesinle zayıflamak olmamalıdır. Yediklerinize özen gösterirseniz ve egzersizleri uygularsanız, gebelik döneminize uygun bir şekilde kilo almaya devam edersiniz.
Hali hazırda gebelik döneminizde kilo almanıza engel olacak egzersizler yapmanız kesinlikle önerilmez.
Bu tarz egzersizleri uygularken nefes nefese kalmamaya özen göstermelisiniz. Yaklaşık yarım saat bu egzersizler için idealdir ve çarpıntı, nefes nefese olma durumu, aşırı ter, halsizlik gibi durumlara düşmeyecek şekilde yapmalısınız.
Egzersizleriniz boyunca 5-10 dakikalık kısa molalar ve nefeslenmeler ile kendinizi rahatlatmalısınız.
Her egzersiz öncesinde yaklaşık 5 dakika yavaş bir şekilde ısınma hareketleri yapmalısınız ve tüm egzersizi bitirirken hareketlerinizi yavaşlatarak bırakmalısınız.
Bu dönemde, ağırlık kaldırılması, fitness gibi yorucu ve ağır sporlar yapılması kesinlikle yasaktır. Onun dışında; voleybol, basketbol, tenis, futbol gibi sporlar da düşme ve karın bölgenize top gelmesi riski taşıması nedeniyle tavsiye edilmez. Ata ve bisiklete binmek de yine yere düşme ihtimalinizden kaynaklı olarak önerilmemektedir. Dalış yapmak, dağcılık gibi extreme sporlar yapmanız gebelik döneminizde kesinlikle önerilmemektedir.

İlgili yazılar