Blog Post

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?
Hamilelik

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı? 

Söz konusu uyku ise herkesin favori bir yatış pozisyonu vardır ancak hamilelik döneminde durum biraz daha farklıdır. Bu farklılık kalitesiz bir uyku anlamına gelmiyor. Hamilelikte yatış pozisyonları gebeliğin ilk dönemlerinde çok önemli olmasa da ilerleyen dönemlerde dikkat edilmesi gereken bir konu haline gelir. Büyüyen karnınız ve değişen hormonlarınızla mücadele ederken bebeğinizin gelişimine de olumsuz etki yaratmayan doğru pozisyonlar zamanla bulacaksınız.
Hamilelik boyunca hormon salgılarındaki değişimler her hamilede aynı olmasa da hamilelikte halsizlik birçok anne adayında görülen bir problemdir. Bu halsizlik sürekli uyku halini de beraberinde getirir.
Hangi tarafa doğru uyumalısınız?
Hamilelikte genellikle sol tarafa yatmak önerilir. Bunun sebebi ise vücudun sağ tarafındaki ana toplardamarın basıya uğraması ile birlikte vücudun alt tarafındaki toplardamarların belirginleşmesi ve buna bağlı sorunların ortaya çıkmasıdır. Belirginleşen toplardamarlar bacaklarda varislere ve makattaki damarların genişlemesiyle birlikte basur problemine yol açar. Damar sistemlerinin rahatlaması için de annelere sol tarafına yatması önerilir. Sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu artırarak vücuttaki şişlerin azalmasını sağlar. Ayrıca sola yatıldığında plasentaya giden kan miktarı artacağı için bebeğe daha fazla kan ve besin maddesi gider. Uzmanlar, uyku esnasında bunu kontrol etmek çok mümkün olmasa da anne adaylarının bunun için zaman yaratarak sol tarafına yatmasını öneriyor.
Hamileyken sırt üstü yatmayın
Özellikle hamileliğin son dönemlerinde sırt üstü yatmak önerilmez. Sırt üstü yattığınızda bel bölgesine yapılan baskı sebebiyle bel ve sırt ağrısı yaşanır. Ayrıca sırt üstü uzandığınızda rahim bölgenizde oluşan basınçla kalbinize yeterince kan gitmemesine ve bebeğin yeteri kadar beslenememesine neden olursunuz. Kan dolaşımının aksaması, yeterince beslenememesi bebekte kalıcı hasara sebebiyet verebilmektedir.
Bu süreçte annelerin daha konforlu ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi için özel olarak üretilen hamile yastığı kullanabilirsiniz.
Hamile yastığının faydaları;
Krampları engeller.
Konforlu bir uyku sağlar.
Kan dolaşımını hızlandırır.
Ödemleri azaltır.
Solunumu rahatlatır.
Böbreklerin iyi çalışmasını sağlar.
Sırt ve bel bölgesindeki ağrıları azaltır.

İlgili yazılar