Blog Post

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?
Bebek

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar? 


Bebeği konuşma sürecinde olan annelerin merak ettiği birçok soru vardır. Bebekler, dünyaya geldikleri ilk andan itibaren iletişim kurmaya başlıyor. Bebeğin gelişim durumuna göre konuşmaya başladığı dönemde de değişiklikler olabilir. her bebeği kapsayacak kesin bir kronolojik takvim yoktur ama belli bir sıralama vardır.
İlk haftalar bebekler sözel iletişimlerini keşfederek şarkı, ninni, konuşma gibi tanıdık seslere tepki vermeye başlarlar. İlk haftalarda hareketlerle ve bazen de seslerle tepkilerini vermeye başlayan bebekler, bu haftadan itibaren ilk seslerini çıkarırlar.
İlk aylar bebeğiniz artık sizin sesinizi ve kendi sesini duyduğunda tanıyabilir, ‘agu, ‘gugu’ gibi kelimeleri söylemeye başlar. Kıkırdamaya, gülmeye başladığını da bu aylarda görebilmeniz mümkündür.

9. ay ve sonrası; bu aydan sonra değişik tonlarda sesler çıkarmaya başlarlar, başkalarıyla ama özellikle anne ve babasıyla karşılıklı ses çıkarmak hoşlarına gider.
İlk kelimelerini de 7. ve 12. aylarında söyleyebilirler ama bu kelimeler oldukça basit olan anne, baba, mama, dede gibi birbirini tekrarlayan hecelere sahip kelimeler olacaktır.
Bebeğinizi konuşmaya teşvik etmek için neler yapabilirsiniz?
Gelişim süreçleri her bebeğe göre farklılık gösteren süreçlerdir. Bu durum bebeğinizin fizyolojik gelişimine bağlı olarak değişmektedir.
Onunla sık sık konuşun; bebeğiniz anne karnından itibaren dış dünyada olan her şeyi duymaya başlar. Bu duyum sandığımız anlamda bir netlikte olmasa da sesleri algılaması ve tepki vererek iletişim kurması aslında anne karnından itibaren başlamaktadır. duymak ve dinlemek iletişim kurmanın ilk adımıdır. Bu nedenle hamilelik sürecinizde 5. aydan itibaren bebeğinizle konuşmaya başlayın. Bu, hem sesinizi tanımasını sağlar hem de iletişim kurmasında yardımcı olur.
Onun gözleri sizsizsin; bebeğinizin dış dünyadaki en önemli gözü sizsiniz. Onunla iletişim kurarken çevresindekileri algılaması, anlamlandırması için gördüklerinizi ona anlatın. Basit kelimeler kurarak çevrenizdeki olayları ve nesneleri ona anlatın.
Siz de dinleyici olun; konuşmak kadar dinlemek de önemli. bebeğiniz konuşmaya ya da ses çıkarmaya başladığında sabırlı olun ve onu dinleyerek anladığınızı belli edin. İlk başta farklı sesler çıkarmaya başladığında ona karşılık vererek konuşmanızı devam ettirin. sonrasında ilk kelimelerini duyduğunuzda yine aynı şekilde cümlesini, kelimesini bitirmesini bekleyin ve karşılıklı iletişim kurun.
Dijital iletişime dikkat edin; telefon, tablet, televizyon, bilgisayar gibi teknolojik ürünler bebeğinizin dil gelişimi için olumsuz bir etkiye sahiptir.
Kitap okuyun; diğer maddelerde de belirttiğimiz gibi iletişim önce duymak ve dinlemekten başlıyor. bu nedenle bebeğinize bol bol kitap okuyun. kısa, bebeğinizin yaşına uygun öyküler tercih edebilirsiniz. ayrıca bu kitapları seçerken içerisindeki görsellerin büyük, dikkat çekici ve anlaşılır olmasına dikkat edin. bebeğiniz dinlediği ve gördüğü şeyi birbirine entegre bir şekilde algılayacaktır.
Müzik dinleyin; müzik aslında kelimeleri öğrenmesinin ve ritim duygusuna sahip olarak gelişimlerinin hızlanmasının en eğlenceli yoludur. Bebeğinize uygun, tekrar eden nakaratlara ve anlaşılır kelimelere sahip şarkılar seçerek hem birlikte eğlenebilir hem de onun konuşmayı öğrenme sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

İlgili yazılar