Blog Post

Bebek ve Baba Arasındaki Bağ Nasıl Güçlenir?
Bebek

Bebek ve Baba Arasındaki Bağ Nasıl Güçlenir? 

Bebek ile annenin arasındaki bağ anne karnındayken başlar. Doğum gerçekleştikten sonra bebeğin anne kucağına verilmesiyle ve annenin bebeği emzirmeye başlamasıyla bu bağ kuvvetlenmeye devam eder. Neredeyse bütün zamanını anneyle geçiren bebek, anne sevgisini daha yoğun hissetmeye başlar.
Bebeklerin önemli duyularından biri de dokunmaktır. Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa onunla fiziksel temas kurmaktan çekinmeyin. Bebeğinize sarılmanın, onu göğsünüze yatırıp uyutmanın verdiği haz ve mutluluk paha biçilemez. Tüm bunların yanında onun rahatlamasına yardımcı olacak bir yöntem olan bebek masajı, onun sizi hissetmesine ve sizinle bağ kurmasını sağlayacaktır.
Bebeğinizle aranızda oluşturmaya başladığınız bu iletişim yöntemleri aynı zamanda sarılma ve bağ kurma hormonu olan oksitosin hormonunun daha fazla salgılanmasına ve daha iyi bir ilişki kurmanıza sebep olur. Örneğin, bebeğiniz banyo yaptıktan sonra ona bebek yağıyla masaj yapabilirsiniz. Çünkü masaj yapmak, bebeklerin ruhsal ve fiziksel gelişimine katkı sağlar.
Bebekler önce babalarının sesini öğrenir ve etrafında bulunan diğer erkek seslerinden ayırt edebilir. Üstelik bunu 2 haftalıkken yapmayı başarırlar. Zaman geçtikçe büyük bir hevesle ve heyecanla babalarını beklemeye başlarlar ve kucağa alınmayı beklerler. Bu hevesli bekleyişi avantaja çevirerek aranızdaki bağı güçlendirmeye zemin hazırlayabilirsiniz.
Bebeğin babayla birlikte geçirdiği her vakit ve yaptığı her aktivite ileriki yaşlar için unutulmaz anılar oluşturur. Bu nedenle kaliteli zaman geçirmek önemlidir. aşağıdaki önerilerimize mutlaka kulak verin; eğer yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa onunla fiziksel temas kurmaktan çekinmeyin. Bebeğinizin başını omzunuza yatırmak ya da hafifçe sallamak onu güvende hissettirecektir. Onunla sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü sizin sesinizi duydukça sizinle ilişki kurmaya ve sesinizi tanımaya başlayacak.
Bakımını sadece anneye bırakmayın. siz de gerektiğinde bakımını üstlenin. Ağladığında onu sakinleştirin, besleyin ya da altını değiştirin. Bu, aranızdaki bağı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
Ona bebek şarkıları söyleyin. Her gün bu şarkıyı tekrarlayın ve ikinizin de keyif aldığı bir aktiviteye dönüştürün. Göreceksiniz ki bir süre sonra, siz şarkıyı söylemeye her başladığınızda bebeğiniz de size eşlik etmeye başlayacak.
Benim bebeğim daha çok küçük demeyin ve ona yaşına uygun hikâye kitapları okumaya başlayın. Bu hem onun gelişimi için hem de aranızdaki bağı güçlendirmek için çok faydalı olacaktır.
Bebekler farklı yüz ifadelerine ve ses tonlarına dikkat kesilirler. Bu sesin huzurlu bir tonda olmasına dikkat edin.
Babanın bebeğiyle olan iletişimi, onun ruh ve beden sağlığı açısından oldukça önemlidir. Üstelik, bu iletişime başlamak için bebeğin doğmasını beklemeye gerek yoktur. Bebeğiniz anne karnındayken de iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Annenin karnına dokunmak ve bebeğinizle konuşmak, onunla kuracağınız bağınızı yavaş yavaş güçlendirecektir.
Bebekler doğduktan sonra babanın ona gösterdiği yoğun ilgi sayesinde çevreleriyle iletişim kurmak için daha istekli olacaktır. Yapılan araştırmalara göre, babalarıyla iyi bir bağ ve iletişim kurmuş olan bebeklerin, büyüdüklerinde kendilerini ifade etme becerileri de daha gelişmiş oluyor. büyüme döneminde babaları aktif rol oynayan bebeklerin, sosyal hayata adapte olma sürecinde de daha başarılı oldukları biliniyor.

İlgili yazılar