Blog Post

Bebeğinizin Konuşmasına Yardımcı Olacak İpuçları
Bebek

Bebeğinizin Konuşmasına Yardımcı Olacak İpuçları 

Bebeğiniz henüz konuşamıyor olabilir fakat bebeğiniz sürekli olarak sizin sesinizin tonlamasını ve ritmini dinler. Henüz ne dediğinizi anlayamasa da, beyni dil gelişimi edinmek için sürekli araştırma halinde olduğu için sizi takip eder.

Henüz size cevap veremeyen biriyle konuşmak garip gelebilir ancak uzmanlar bize bir çocuğun zekası ile onunla konuşulan kelime sayısı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu söylüyor.

Bebeğinize Kitap Okuyun

Bebeğinize basit görsellerden oluşan kitaplar gösterin ve kitabın içindekileri onun yüzüne bakarak anlatın. Yüzünüzü de görebiliyorsa, okuduğunuz kitaba daha fazla ilgi duyacaktır.

Onu Kucağınıza Alın ve Evi Turlayın

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda yüzünü öne doğru bakarken evde gezin ve etrafta gördüklerinizi ona anlatın.

Mimiklerine Cevap Verin

Eğer bebeğiniz sesler çıkarmaya başladıysa göz teması kurun ve onun sırası bittiğinde dinlediğinizi ve anladığınızı belirten cümleler kurun. Bu onu cesaretlendirmek için iyi bir çalışma olacaktır.

Ona Şarkılar Söyleyin

Mükemmel bir sesinizin olmadığını düşünseniz bile şarkı söyleyin. Bebekler şarkı dinlemekten çok hoşlanırlar, özellikle söyleyen sizseniz.

Ona Gününüzün Nasıl Geçtiğini Anlatın

Bebeğinizle ne yaptığınızı ve günlük rutininizi ona anlatın. Bunu onun bezini değiştirirken yapabilirsiniz.

Onunla Konuşurken Tonlamanıza Dikkat Edin

Bebeğinizle konuşurken iç güdülerini harekete geçirmek için daha yavaş, daha yüksek ve şarkı söyleyen seslerle konuşun. Araştırmalar, şarkı söyleyen bir sesle konuşmanın bebeklerin dile erişmeye başlamasına yardımcı olduğunu ve daha yüksek ses perdesinin bebeklerin duymasını kolaylaştırdığını gösteriyor. Uzatılmış sesli harfler dilin seslerini ve ritimlerini duymaya başlamasına yardımcı olacaktır.

Onunla Konuşması İçin Çevresindeki Herkesi Teşvik Edin

Büyükanne-büyükbaba ve bakıcılara bebeğinizin gelişen beyni için konuşmanın ne kadar önemli olduğunu söyleyin. Onları bebeğinizle konuşmanın yollarını bulmaya teşvik edin. Böylece iletişimi daha hızlı ve en iyi şekilde gelişecektir.

İlgili yazılar