Blog Post

Bebeğinizin Dişleri Ne Zaman Çıkmaya Başlar?
Bebek

Bebeğinizin Dişleri Ne Zaman Çıkmaya Başlar? 

Bebeklerin dişlerinin çıkma süreleri farklılık gösterebilir. Ortalama bir süre söyleyecek olursak; ilk 6. aydan itibaren alt ön kesici dişler çıkmaya başlar ve 24-30. aylar arasında 10 adet üst çenede 10 adet alt çenede olmak üzere 20 adet süt dişi tamamlanır.
13-6 Aylık Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?
Dişlerin çıkmaya başladığı dönemlerde vücut dirençlerini yükseltmek için beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde erken çocukluk dönemi çürüğü daha sık görülebileceğinden ağız temizliği çok önemlidir. Süt dişlerinde erken çocukluk dönemi çürüğünün oluşmaması için beslenme sonrasında özellikle de gece uyutmadan önce gazlı bez veya bir tülbent parçasını anne parmağına sararak dişlerin üzerini silerek temizlemelidir.
Biberonla emzirmek, tatlandırılmış emzik kullanımı, tatlı yiyecek ve içeceklerin sık aralıklarla verilmesi, biberonla verilen asitli meyve suları erken dönem çürüklerine neden olur.
İlk süt dişlerinin çıkması ile birlikte her beslenmeden sonra bebeğin mevcut dişleri bir gazlı bez parçası ile temizlenmelidir.
Ailelerin kendi ağız ve diş bakımlarını sağlamaları da son derece önemlidir. Ebeveynlerin ve bebeğe bakım verenlerin; bebekler ile ortak çatal/kaşık, bardak ve diş fırçası kullanmamaları gerekir, bebeğin emziğini ağızlarına alarak temizlememeleri, sabun ve su ile temizlemeleri gerekir.
12 Aylık Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?
Bu dönem çocukta dişlerin sürme dönemidir. Buna bağlı olarak yüzde kızarıklık, salya artışı, hafif ateş gözlenebilir. Ayrıca dişlerin çıkacağı bölgede kızarma, şişlik, kaşıntı hissine bağlı huzursuzluk olabilir. Bu durumda temiz bir parmakla yapılan masaj veya bu amaçla üretilen diş kaşıyıcıları bebeği rahatlatabilir.
6 aylıkken 2 alt kesici, 9 aylıkken 4 (2 alt, 2 üst) kesiciler, 12 aylıkken 8 (alt 4, üst 4) kesici diş mevcut olacaktır, bu tarihlerdeki sapmaların önemi yoktur. Dişlerin çıkma zamanı değişken olmakla birlikte 12-18. aya kadar dişlerin çıkmaması halinde doktora başvurulmalıdır. Bebeklerin 6. aydan itibaren bardak ve kaşıkla beslenmesi gereklidir. Biberon kullanılmamalıdır.

İlgili yazılar